Sosyal Medya

RİZE LİSESİ MEZUNLARI HORON GECESİ MÜHTEŞEMDİ

?1972?den 2007?ye 35 yılın mezunları bir arada? RİZE LİSESİ MEZUNLARI HORON GECESİNDE HASRET GİDERDİRize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Platformu RİMER’in organizasyon desteğiyle bir araya gelen Rize Lisesi Mezunları hem eğlendi, hem de özlem giderdi.

1972’den 2007’ye 35 yılın mezunlarının bir araya geldiği Ortaköy Ala Restoran’da ki muhteşem gecede mezunlar kemençe ve mozika ile horona adeta tavan yaptırdılar.

Duyurusu sadece Rize Lisesi Mezunları Grubunun facebook sayfası üzerinden yapılan geceye İstanbul’un muhtelif semtlerinde ikamet eden ve çok farklı yıllarda Rize Lisesinden mezun olmuş mezunlar ve eşleri yanında Kocaeli, Tekirdağ ve Bursa’dan da mezunlar katıldı. 2010 yılında facebook üzerinde mezunlar grubunun kıvılcımı ateşleyen Adnan Öztürk’de geceye eşi ile beraber Samsun’dan katıldı.


Adnan Öztürk gecede yaptığı konuşmada, Rize Lisesinin, Rize Lisesi adıyla 1951 yılından itibaren eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladığını ama okulun kökenin 1910’a dayandığını söyledi. Öztürk, “1910 yılında Rüştiyeye idadi sınıfları ilâve edilerek Rize Mülki idadisi ismi ile eğitime kiralık evlerde başlayan okulumuz 1951-1952 ders yılından itibaren Rize Lisesi adı faaliyetlerini sürdürmüştür. Anadolu’da çok az şehirde var olan böylesi asırlık, bulundukları şehre mal olmuş sembol bir Lise’den mezun olmanın gururunu her zaman hissettim. Halen 1200 üyesi olan grubumuzun RİMER’in de desteğiyle lisemizin adının unutulmaması, hak ettiği saygı ve özeni görmesi içinde bundan sonra elimizden geleni yapacağız” dedi.

Rize Mülki İdadisinin 100. Yılında internet üzerinde Rize Lisesi mezunlarının bir araya gelebileceği, tanışıp kaynaşabileceği, sinerji yaratabilecekleri açık bir platform bulamadığından facebook üzerinde “Rize Lisesi Mezunları” grubunu kuran ve Samsun’da bir bankanın bölge müdürü olan Adnan Öztürk gece ile ilgili olarak da, “Grupta farklı sınıf veya dönemden arkadaşlarımız zaman zaman bir araya geldiklerini, buluştuklarını paylaşıyorlardı. Ama farklı mezuniyet yıllarından üye arkadaşlarımızın hepsinin bir araya geleceği, daha geniş katılımlı bir organizasyonunda gerekliliği sürekli paylaşılıyordu. Grubumuzun da üyesi olan RİMER Başkanı Recep Ali Aksoylu’nun yönlendirmesiyle Ergün Kolçak ve Hızır Aksoylu’nun sorumluluğunda bu geceyi gerçekleştirdik. Geceye destek veren ve farklı uzaklıklardan gelen tüm okuldaşlarımıza ve okulumuzun logosunu aslına sadık kalarak yeniden çizdiren, Rize Lisesinin logosundan hareketle Mezunlar Grubumuzun da logosu hazırlatan Recep Ali Aksoylu’ya tüm mezunlarımız adına teşekkür ederim” dedi.


Sunuculuğunu Tülin Karaali’nın yaptığı gecenin açılış konuşmasında Hızır Aksoylu’da, “83-84 dönemi mezunuyum. Bizim dönem uzun yıllardır yazları Rize’de, kışın da İstanbul’da ortalama iki ayda bir toplanırız. İki ay önceki buluşmamızı da işletmecisi bizim gibi Rize Lisesinden mezun olan Metin İnan arkadaşımızın bu mekanında yapmıştık. Tüm mezunlara açık ve gelenekselleşecek bir mezunlar buluşmasına öncülük etmek sorumluluğunu üstlendiğimizde Ergün Kolçak, Hasan Vezir, Mustafa Aksoylu ve İsmail Coşkun’dan oluşan organizasyon komitemiz bu ilk geniş kapsamlı buluşmanın da arkadaşımıza ait bu restoranda gerçekleşmesine karar verdi. Mekanın 100 kişi ile sınırlı olması nedeniyle facebook dışında duyuru yapamadık ve rezervasyonu da erkenden tamamladık. İlgi gösteren, bir sonraki buluşma için şimdiden beni unutmayın diyen tüm mezunlarımıza organizasyon komitesi adına teşekkür ediyorum” dedi.


RİMER gecelerinin hepsinde mozikası ile yer alan üstat Yusuf Bağdatlı’nın yengesinin cenazesi nedeniyle son anda katılamadığı gecede genç akordion ustalarından Halil İbrahim Onay’ın mozikası ve üstat Hamza’nın kemençesi eşliğinde Rize Lisesi mezunları horondaki hünerlerini gösterdiler. 23:30 bitmesi planlanan gece mezunların horona doyamaması nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. İsmail Coşkun, Necdet Alev, Hasan ve Fulya Vezir, Ergün ve Ayşen Kolçak, Ertuğrul Çakmakçı, Salih Zeki Şahiner, Gafur Akyıldız, Ufuk Karaali, Hızır Aksoylu, Adnan Kalafatoğlu, İrfan Zeki Er, Gülşen Hacıoğulları, Aliye Çolak Zorer, Ekrem Demircioğlu, Halük Eyüpoğlu, Namık Kakşı, Kibar Hancı, Engin Keleşoğlu, Cengiz Yenigün ve daha bir çok mezun horondaki hünerlerini ortaya koyarken henüz tedavisi süren Abdurrahman Öztürk’ün de “dayanamıyorum, az da olsa oynamalıyım” diyerek horona dahil olması gecenin akılda kalan güzelliklerindendi. Bir başka güzellikte geceye katılan en kıdemli mezun olan ve halen İstanbul’da bir özel eğitim kurumunda öğretmen olarak görev yapan 72 mezunu Salih Zeki Şahiner ile Potomya Group Şirketi sahibi 97 mezunu Tuncay Özdoğan’ı sahnede Recep Ali Aksoylu’nun buluşturması idi.


Gecede RİMER adına söz alan RİMER Kurucu Üyesi Selahattin Bakır’da her biri aynı zamanda RİMER üyesi olabilen Rize Lisesi Mezunlarını Ocak ayında düzenleyecekleri büyük buluşmaya davet etti. Geceye eşi ile beraber misafir olan Rize sevdalısı ünlü futbol yorumcusu Hayri Ülgen ve diğer konuklara teşekkür eden Selahattin Bakır, kısaca RİMER’in gerekliliği ve tüzel kişiliğin kazanılması noktasında gelinen aşamayı izah ettiği konuşmasında, “İstanbul’da Rize’nin tüm ilçe ve nerdeyse tüm büyük köylerin dernek veya vakıflarının olduğunu, Rize merkezin kurumsal bir çatısının olmamasının eksikliğinin yıllardır hissedildiğini, yıllardır gerekliliği konuşulan dernekleşmeyi 2013 yılının sonuna kadar tamamlayacaklarını” söyledi. Bakır konuşmasında, Rize Lisesi, Rize’nin merkezinde ve her Rizeli Aile için ayrı bir öneme haiz. Rize Liseliler arasındaki dayanışmaya katkı sağlamak RİMER’in de faaliyet alanında. Zaten her Rizeli, aynı zamanda RİMER’in de üyesi olabileceğinden Rize Lisesi Mezunları Grubuna bu tarz bir kurumsal destek vermeye dcam edeceklerini, Ocak ayında düzenlenecek büyük Rize gecesinde Rize Lisesi mezunlarıyla yine bir arada olmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

 

Fotoğraflar ve Haber / Adnan Yavuz Aksoylu  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.