Sosyal Medya

GÜNCEL

AK PARTİ'DE 3 DÖNEME 152 FORMÜLÜ

AK PARTİ tüzüğünün mimarı Yazıcı, '3 dönem şartı'yla ilgili formül verdi. Suriye sınırındaki kimyasal tedbirlerini de anlatan Bakan, önlemlerin maliyetini açıkladı. 

Yazıcı, "Her uzun metinde sınırlamaları çözecek anahtar düzenlemeler vardır. Türkiye'nin ihtiyacı olması durumunda 152'nci madde anahtar olabilir" dedi. 152'nci madde yetki ve görev devrini içeriyor.

AK Parti'nin önemli kurmaylarından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 12 Eylül'ün yıldönümünde siyasetten ekonomiye kadar birçok konuda konuştu.

İşte Sabah'a göre, Yazıcı'nın açıklamaları:

Türkiye'de hâlâ darbe ihtimali var mı?

Gen değişimi uzun zaman ister. Bu bir zihniyet meselesidir. Bugün 12 Eylül'ün 33'üncü yıldönümü. Aynı zamanda da referandumun 3'üncü yıldönümü. Darbeyi önde görünen silahlı kuvvetler yapar. Onlara silahlar düşmana karşı sınırları korumak için verilir. Ama darbede o silahlar milletin seçtiği yöneticilere yöneltilir. O kadar ağır bir şey ki… Yönetime el koyan asker, millete 'Sizi korumak için yaptım' der. AK Parti'ye açılan ikinci kapatma davası da darbe girişimidir.

İkinci dava mı?

Evet… Herkes kapatma davasının 14 Mart 2008'de açıldığını sanıyor. Ama ilk dava parti kurulduktan bir hafta sonra dönemin Yargıtay Savcısı Sabih Kanadoğlu tarafından açılmıştı. 6 başı kapalı üye ile hüküm giydiği için Başbakan'ın kuruculuktan çıkarılması ve AK Parti'ye ihtar verilmesi istenmişti. Anayasa Mahkemesi benzer konularda farklı kararları olmasına rağmen bize 6 ay süre verdi ve Recep Tayyip Erdoğan'ın kuruculuktan çıkarılmasını istedi. 2001 yılı sonunda başbakan kuruculuktan ayrılıp, genel başkan olarak kaldı. Mahkeme kararına uyulmadığı gerekçesiyle dava açıldı. İlk kapatma davası odur. 2008'de de ikinci dava açıldı. Türkiye 6 ay kadar bu davayla uğraştı. Davanın maliyeti 20 milyar dolar. 2008'de yatırım bütçemiz 12 milyar TL. Bu zararı kim ödeyecek?

ANAHTAR MADDE

AK Parti tüzüğünde bir değişiklik olur mu?

Yazan kişi benim. Başbakanımızın bu konuda hassasiyeti var. Ona rağmen farklı bir düzenleme olmaz. Ama adaylık şartlarına ilişkin maddede birden fazla fıkra vardı. Biri "Merkez yoklaması usulüyle aday gösterilip seçilen kişi, bir daha aynı yöntemle aday gösterilemez" fıkrasıydı. Yani ön seçim yaparak aday gösterilebiliyordu. Diğer fıkra ise üç dönem şartıyla ilgiliydi. 2003'te merkez yoklaması fıkrasını kaldırdık. Üç dönem şartını da tartıştık ama "Daha 15 yıl var" denildi. Tüzüğü iyi biliyorsun ihtiyaç doğarsa ne olur derseniz… Her uzun metinde sınırlamaları çözecek anahtar düzenlemeler vardır. Burada da 152'nci madde anahtar olabilir.

Köşk seçimleri sırasında AK Parti'de kırılma yaşanır mı?

Bizde kırılma olmaz. Çatlama hiç olmaz.

26 MİLYONLUK ÖNLEM

Suriye'ye olası bir müdahale gündemde. Sınır kapıları hazır mı?

Suriye sınırında 6'sı faal 8 sınır kapısı var. Ülkede karışıklık başlayınca Türk araçları da mağdur oldu. Biz de giriş-çıkışları güvenlik kriterini dikkate alacak şekilde yeniden düzenledik. TC vatandaşlarının ve TR plakalı araçların Suriye'ye girişine gümrük izni vermiyoruz. Suriye'den Türkiye'ye gelenlere ise transit hariç izin veriyoruz.

Bu ticareti etkilemiyor mu?

Kapılarda ticaret sürüyor. Ara bölgelerde araçlar üzerindeki ürünler birbirine aktarılıyor. 2012'de ticaretimiz 550 milyon dolara düşmüştü. Şu anda 600 milyon doları aştı.

Kimyasal tehdidi olursa...

Radyasyon ölçen cihazlarımız var. Atom Endüstrisi Kurumu'yla birlikte çalışıyoruz. Karışıklıktan sonra teknik araç-gereçleri ve beşeri kaynağımızı artırdık. Hareket halinde görüntüleme yapan 'Back skater' adlı bir araç aldık. Şu anda bu Cilvegözü'nde. Kapılarımızı X-Ray'lerle donattık. Eğitilmiş köpeklerle de koruyoruz. Cilvegözü'nde silahlı kuvvetlerle protokol yaptık. 2 bin 400 metrelik alanı tel örgülerle kapatıyoruz. Kameralarla donatıyoruz. Bugüne kadar 26 milyon harcama yaptık.

ANLAŞANA REKABET CEZA VERİR

Tüketici Yasası'yla ücret ve komisyonlara ayar gelecek. Çalışma ne aşamada?

Meclis açılınca yasalaşacağını umuyorum. "Komisyonlara niye ücret tavanı getirmediniz" diyorlar. Şayet BDDK bir tarife öngörseydi, muhtemelen bankalar en yüksek rakamı baz alırdı. Şimdi ise ücretleri rekabet belirleyecek. Rekabet etmeyip aralarında anlaşan olursa Rekabet Kurulu devreye girer.

152'NCİ MADE NE DİYOR?

Parti organ veya makamları, kanunun devrine olur vermedikleri dışında kalan bütün konulardaki yetki ve görevlerini, belirleyeceği esas ve usuller çerçevesinde geçici veya sürekli olarak alt kademe organ veya makamlarına devredebilir. Yetkili organ veya makamın, alt bir organ veya makama görev vermiş olması, o görevi yapmak için gerekli olan yetkinin de devri anlamına gelir.

ZORUNLU AİDAT KALKACAK

Odalarda zorunlu aidat en çok şikâyet edilen konulardan birisi. Aidatları kaldıracak mısınız?

Bana göre TOBB ve Esnaf Sanatkârlar kanunlarında düzenlemeye ihtiyaç var. Odalar kamu kurumu niteliğinde. Gelirlerini kamu gücüne göre tahsilat yapıyorlar. Belki de şikâyetleri sonlandırmak için rekabetçi ortam oluşturacak yapısal düzenlemeler getirmek daha doğru olur.

UCUZ BENZİNE TAKİP GELİYOR

Sınırdan bidonlarla kaçak benzin geliyor...

Bu görüntüler gümrüklerde sıkı kontrol yaptığımızın göstergesi. Suriye'de kapılar bazen Özgür Suriye Ordusu'nun bazen PYD'nin eline geçiyor. Dolayısıyla karşıdaki kontroller güvenilir yapılmıyor. O da bizim yükümüzü artırıyor.

Akaryakıtta düzenleme kaçağı azalttı mı?

Henüz ölçmedik. Geçmişte bayideki herhangi bir pompada markersız ürün çıkarsa, sadece o pompa mühürlenirdi. Şimdi istasyonu mühürlüyoruz. Gezici ekipler kuracağız. İçişleri Bakanlığı'yla hukuksal bir anlaşmazlık var ama bunu çözeriz. Karayollarında 'ucuz benzin' yazılarını görürsünüz. İşte bu ekipler 'nasıl ucuz satıyorsunuz?' diye soracak.

Kaçakçılar da sistem değiştiriyor. ÖTV'siz yakıtı piyasaya sunuyorlar…

Deniz ve hava taşımacılığında kullanılan ÖTV'siz yakıtın iç piyasaya verildiği yönünde kuşkular var. Bu konuda çalışıyoruz.

Sabah 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.