Sosyal Medya

SPOR

UEFA'nın kararlarından sonra ortam gerildi

Fenerbahçe Futbol AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım?ın istifaya davet ettiği UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türkiye?yi bu duruma düşürenlerin utanması gerektiğini söyledi. Deneyimli yönetici, Sarı-Lacivertlilerin, Şampiyonlar Ligi’ne gidemedikleri için CAS’a açtığı davayı kulübün menfaatleri doğrultusunda, Avrupa’da yer almak amacıyla çektiğini açıkladı.

FENERBAHÇE, CAS’TAKİ DAVAYI ÇEKMESEYDİ AVRUPA’YA GİDEMEZDİ

Avrupa’dan 2 yıl men edilen Fenerbahçe’nin, hedef tahtası yaptığı UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, sessizliğini bozdu. Fenerbahçe Futbol AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım’ın bazı gazetelerle bilgi ve belge paylaştığı toplantıda, “Utanmadan UEFA’da resmini koyuyorsun” sözleriyle istifaya davet ettiği Şenes Erzik, “Allah’a şükür utanılacak bir şey yapmadım. Ama utanması ve istifa etmesi gereken birileri varsa onlar da Fenerbahçe’yi ve Türkiye’yi bu duruma düşürenlerdir.” dedi.

Sarı-Lacivertlilerin kendisi hakkındaki eleştirilerine cevap veren UEFA Asbaşkanı, “UEFA’nın yönetiminde ve kurullarında çeşitli ülkelerden insanlar var. Kimse kendi ülkesi için orada bir şey yapamaz. Mesela Tahkim Kurulu’nda Levent Bıçakcı vardı. Levent Bey, bu davanın kenarından köşesinden geçemez. Biz Türk’üz ya ama bu söylemler nereden kaynaklandı onu anlamadım. UEFA’nın girişindeki duvarına o fotoğrafı oraya ben mi koydum? Bizi seçenler koydu. 53 ülke seçti beni. Ve yeni değil bu, 30 senedir oradayım.” şeklinde konuştu.

“Niye bana saldırıyorlar? Hiç anlamadım.” diyen Erzik, Sporx.com’a yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Utanılacak durumda değilim. Utanılacak bir durumum da yok Allah’a şükür. Utanması veya istifa etmesi gereken birileri varsa, o da Fenerbahçe’nin ve Türkiye’nin başına bu işi açanlardır. Ben değilim. Bakın Türk futbolu da demiyorum, Türkiye’nin diyorum.”

Sarı-Lacivertlilerin, Şampiyonlar Ligi’ne gidemedikleri için Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) açtığı davayı geri çekme sürecine de açıklık getiren tecrübeli yönetici, “CAS için pazarlık ve bir dayatma asla olmadı. Fenerbahçe, CAS davasını kulübünün menfaatleri doğrultusunda çekmiştir. Şimdi bu dayatma ve pazarlık lafını kullananlara soruyorum, şayet Fenerbahçe bu davayı geri çekmeseydi Avrupa kupalarına katılabilir miydi? Fenerbahçe geçen sene Avrupa kupalarından kazandığı o paraları nasıl kazandı? CAS davasını çekmeseydi Benfica ile yarı final oynayabilir miydi? Fenerbahçe geçen yıl kupaya nasıl gitti, çıkıp bunun cevabını versinler. Ben şeytanlık düşünmüyorum, namuslu düşünüyorum, ahlaklı düşünüyorum. Fenerbahçe o davayı kendi menfaati, kulübün menfaati için çekmiştir.” ifadelerini kullandı.

Şenes Erzik, UEFA Başkanı Michel Platini ve kendisinden dayatma geldiği ve pazarlık yapıldığı iddialarına ise, “Benim dayatma hakkım yok. Sayın Platini de dayatma yapmadı. CAS konusunda asla pazarlık yapılmadı. Bir de kalkıp benim için utanmadan, istifadan bahsediyorlar. Ben neye utanacağım? Benim hayatta utanılacak bir şeyim yok.” cevabını verdi. Spor Servisi

AZİZ YILDIRIM, İSTİFA BEKLİYOR

‘Erzik, hukuki lince seyirci kaldı’

Fenerbahçe, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’in istifasına yönelik talebini dün ısrarla yineledi. Resmi internet sitesindeki açıklamada, Türk kulüplerinin hukuki linçlerine seyirci kalanların serzenişte bulunma ve vatan millet edebiyatı yapma hakkının olmadığı belirtildi. Erzik’in kulüplerin ve spor adamlarının arkasında duramadığı iddialarının yer aldığı bildiride, “UEFA’nın menfaatlerini korumak, bu kişi ve kurumlar hakkında açılan davaları geri çektirmek için çaba gösterenlerin, Türkiye ve Fenerbahçe menfaatleri içerikli söylemlerde bulunmaya hakkı yoktur. CAS davasının hangi gerekçeyle geri çekildiği ya da Platini hakkında açılan davalardan vazgeçilmesi için kim ve kimlerin alelacele aracı olduğu hususu da derhal cevaplanması gereken sorulardandır. F.Bahçe’nin CAS davasını çekmesi sonucunda sadece 1 yıl kupalara gitmeyerek müteakip yıllarda organizasyona katılma hakkı kazandığını söylemek ise yetersiz ve bilgisizlikten de öte, kötü niyet ve aymazlıktır.” denildi.

ZAMAN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.