Sosyal Medya

GÜNÜN TARİHİ

2014 ve 2015'te hac kurası çekilmeyecek!

Görmez'in hac müjdesi: 2014 ve 2015'te hac kurası çekilmeyecek.Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl hacları iptal olan 14 bin 800 aday ile 7 yıl üst üste müracaat edenlerin kurasız bir şekilde gideceklerini belirterek, gelecek yılın ardından 2015 yılında da kura çekiminin olmayacağını söyledi. Görmez, "Sadece bugüne kadar 7 sene üst üste müracaat edenler ile bu sene Suudi Arabistan'ın iptalleri dolayısıyla gidemeyecek 14 bin 800 vatandaşımız kuraya tabi olmadan gönderilecek." dedi.

Mehmet Görmez, 32. Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışını yaptıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Hac adaylarının sayısının azaltılması ile ilgili olarak konuşan Görmez, hacı aday sayısının azaltılmasının kendi ellerinde olan bir durum olmadığını söyledi. Görmez, 74 bin hacı adayına mektup gönderdiklerine işaret ederek, gidemeyen 14 bin 800 adayın gelecek sene gideceğini dile getirdi.

Bu yıl kurada çıkıp gelecek sene kendi rızasıyla gitmek isteyen vatandaşları önceden bildirmeleri halinde kuraya gerek duyulmadan göndereceklerini ifade eden Görmez, bu vatandaşların herhangi bir kuraya tabi olmadan hacca gideceklerini kaydetti. Hacı adaylarının ve umreye gidecek vatandaşların mağduriyetlerinin ortadan kalkacağını ifade eden Görmez, şöyle konuştu: "Onların bütün paraları, ücretleri aynen kendilerine iade edilecektir. Özellikle gidemeyen kardeşlerimize de bir sonraki dönemde öncelik tanınacaktır. Gelecek sene herhangi bir kura çekmeyecekler. 7 sene üst üste müracaat edenlerle birlikte bu sene gidemeyen 14 bin 800 vatandaşımızı da götüreceğiz. 7 sene üst üste başvuranlardan cüzi bir miktarının gidemeyeceği görülüyor. Onları da bir sonraki sene yani 2015'te götüreceğiz. Bu sene, gelecek sene ve belki de 2015'te herhangi bir kura çekilmeyecek. Sadece bugüne kadar 7 sene üst üste müracaat edenler ile bu sene Suudi Arabistan'ın iptalleri dolayısıyla gidemeyecek 14 bin 800 vatandaşımız kuraya tabi olmadan gönderilecek."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.