Sosyal Medya

Sağlık

Üniversite hastanesinde ayrımcılık yapılıyor

Bakanlık hastanelerde yaşlılara ve çocuklara öncelik verse de bazı hastaneler bu kuralı yok sayıyor.Bakanlığın, hastanelerde muayene öncelik sırasını acil vakalar, ağır engelli raporu bulunan engelliler, hamileler, 65 yaş üstü yaşlılar, 7 yaşından küçük çocuklar ve harp ve vazife şehitlerinin dul yetimleri ile malül ve gaziler olarak belirtmesine karşın, ünivetsite hastanesi, kendi öncelik sıralamasını Adalet Bakanlığı, Adana Valiliği, öğretim üyeleri. 6. Mekanize Piyada Tümen ve Garnizon Komutanlığı görevlileri ile yakınları olarak açıkladı. Hastane yönetimi, irtibat bürosu oluşturarak öncelik sıralamasını ilgili kurumlara bildirdi. 12 Eylül 2010 yılında yapılan Anayasa Referandumu'nun ardından hükümet birçok önemli değişikliğe imza attı. Bu değişikliklerden biri de hastanelerde öncelikli tedavi hizmeti görecek kişilerin sıralaması oldu. Yasa değişmeden önce hakim ve savcılar, hastane de muayene olmaya gittiğinde öncelik tanınmasına rağmen 5982 sayılı yapılan değişikliğin ardından hastanelerde muayene öncelik sırası acil vakalar, ağır engelli raporu bulunan engelliler, hamileler, 65 yaş üstü yaşlılar, 7 yaşından küçük çocuklar ve harp ve vazife şehitlerinin dul yetimleri ile malül ve gaziler olarak değiştirildi. Bu değişlik 2010 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından bir genelge valiliklere gönderildi.

Sağlık Bakanlığı'nın genelgesine karşın Çukurova Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar imzasıyla hastanede bir irtibat bürosu oluşturulduğu, bu irtibat bürosunda Adana Valiliği, il müdürleri, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanlığı, Adana Bölge İdaresi Başkanlığı ve Adana Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli kişi ve birinci derece yakınlarının muayene de öncelikli olacağı ayrıca hastanede beklerken irtibat bürosunda hizmet verileceği belirtildi. Bu durum resmi bir yazı ile ilgili kurumlara iletildi.

İrtibat bürosunun amacının çok önemli işlerde bulunan kişilerin zamandan tasarruf etmesi olduğunu belirten ve uygulamayı savunan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Çok büyük hastaneye sahibiz. Bu büyük hastanede oldukça geniş bir alana hitap ediyoruz. Büyük hastanenin gereği olarakta özellikle bizim çevremiz içerisinde valilik çalışanları, kolordu komutanı çalışanları, adalet bakanlığı çalışanlarının işlerinin yoğun olması nedeniyle tabi bizim öğretim üyelerimizin aynı şekilde işlerinin yoğun olmasından dolayı, bu büyük hastene içerisinde işlerinin biran önce halledip muayane ve tetkik işlerini halledip iş kaybı olmaksızın geri işlerinin başını dönmelerini hedefledik. Bunun için irtibat bürosu hazırladık. Ayrımcılık değil bizim buradaki hedefimiz açıkçası bu çalışanların birinci derece yakınları ve kendileridir. Bu çalışanlarımız özellikle hastanemize geldikleri zaman oldukça önemli vakitlerini burada geçiriyorlar kendi işlerinden alı konuluyorlar, hem onların işleri hızlıca halletmek hem de oradaki vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmayı amaçladık. Türkiye'de bu uygulama bir ilk” dedi.

Doğuştan bağırsak felci olan 13 yaşındaki oğlunu tedavi ettirmek için mücadele eden İhsan Demirkol, hastaneye gelmek için randevu talep ettiğini kendisine 2 sonraya randevu verdiklerini belirterek, “2 ay sonra randevuya gelip muayene olabildik. Benim oğlumun hastanede yatmasına karar verdiler ancak yer olmadığı için 1 ay sonra yatabildi. Ancak bu önemli kişileri ve yakınlarını hemen muayene ediyorlarmış bu durum bir ayrımcılıktır” diye konuştu.

Balcalı Hastanesi'nde hayata geçirilen uygulamanın yasaya aykırı olduğunu savunan Avukat Kerem Aydın ise, “Bununla ilgili 12 Eylül 2010 tarihinde halk oylamasına sunularak kabul edilen 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapmasına dair, kanun hükümleriyle Anayasanın 10. maddesine eklenen fıkralarda yer alan kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliği yaşama geçirmekle hükümlüdür. Bu nedenle alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. Hükümlü çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve vazife şehitleri dul ve yetimleriyle malül ile gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz. Bununla ilgili olarak ta zaten Sağlık Bakanlığı'nın 20 Ekim 2010 tarihli genelgesinde sağlık hizmetlerinde öncelikle olarak yararlanacak kişiler tek tek sayılmıştır. Buna göre acil vakalar, ağır engelli raporu bulunan engelliler, hamileler, 65 yaş üstü yaşlıları, 7 yaşından küçük çocuklar ve en son olarak harp ve vazife şehitleri dul ve yetimler gaziler hastanelerde öncelikli olarak yararlanmak zorundadırlar. Çukurova Üniversitesi'nin belirmiş olduğu Adana Valiliği, subaylar, yargı mensupları ve il müdürleri herhangi bir kanun önünde öncelikli olarak hastane hizmetlerinden yararlanma gibi birşey söz konusu değildir. Bu zaten anayasanın 10 . maddesi olan eşitlik ilkesine aykırı. Bununla ilgili olarak 20 Ekim 2010 tarihinde Sağlık Bakanlığı genelge göndermiştir. Bu yapılan uygulama yanlış uygulamadır. Bundan biran önce dönülmesinde fayda vardır. Bu durumunu son bulması için gerekli yerlere başvuru yapacağız. Kaldı ki Çukurova Üniversitesi'nin çok sayıda yolsuzluk mahkemeleri adliyede devam etmektedir. Bu etik olarak da doğru değildir” şeklinde konuştu.

STAR

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.