Sosyal Medya

TOKİ belediyenin çehresini değiştirdi

Akçaabat ilçesi Yıldızlı beldesi Belediye Başkanı Yahya Tarakçı:TRABZON - Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı beldesi Belediye Başkanı Yahya Tarakçı, beldelerinde yapılan konutların arazilerinin mahkemece tarım arazisi olarak görüldüğünü, alanın Trabzon Valiliğinde toplanacak Toprak Koruma Kurulunca tarım arazisi olmaktan çıkarılıp sıkıntıların aşılmasını umduğunu söyledi.
Tarakçı, yaptığı açıklamada, Trabzon'daki yerleşim yerleri arasında şantiyeyi andıran tek belde olduklarını belirterek, ''Özellikle Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapımına başlanan toplu konutlardan sonra beldemizin çehresi değişti'' dedi.
Yapılan çalışmalarla sorumluluklarının arttığına işaret eden Tarakçı, ''Belediye olarak resmi nüfusumuz 3 bin 741 ancak biz yaklaşık 10 bin kişiye hizmet vermeye çalışıyoruz. TOKİ konutlarına vatandaşlarımız yerleşmeye başladı. Bu da bazı eksiklerin giderilmesi noktasında bizleri harekete geçiriyor'' diye konuştu.
Yapılan konutların yol sorunu olduğunu, bu alana yönelik çalışma içerisine girdiklerini dile getiren Tarakçı, şöyle devam etti:
''Konutların bulunduğu alana giden yolun TOKİ tarafından yapılacağını bildiğimiz için yolun imar durumunu uygun hale getirdik. Vatandaşlara bu konuda gerekli bilgileri verdik. Sonuçta yol TOKİ tarafından yaklaşık 4,5 milyon YTL'ye ihale edildi ve çalışmalara başlandı. 15 metre genişliğinde olması planlanan bu yolu belediye imkanlarıyla yapmak mümkün değildi. Bizim için bir fırsat olan bu duruma yol güzergahında evleri bulunan bazı vatandaşlarımız 'kendilerine haksızlık yapıldığı' iddiasıyla mahkemeye başvurarak itiraz etti. Mahkeme de planlarda eksiklik görerek yolun durdurulmasına karar verdi. Ayrıca konut alanlarının tarım arazisi olduğunu belirterek 7 bin 500 dönümlük arazinin imar uygulamasına sokulamayacağına hükmetti. Bu karar işlerin daha da karışmasına neden oldu.''

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.