Sosyal Medya

Kentsel dönüşüm kanununda neler yeraldı?

Kentsel dönüşümdeki bazı kavramlar ne anlama geliyor? İşte bunların cevabı.Vatandaş dönüşümü biliyor mu, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ne getiriyor ? İşte sorularla kentsel dönüşüm :
 

Riskli alan ve riskli yapı nedir?

Deprem odaklı kentsel dönüşümün iki ana ekseni bulunuyor. Riskli alan ve riskli bina. Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alana verilen isim. Riskli yapı ise bu alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan yapı.

Dönüşüm kapsamında ne kadar bina bulunuyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 20 milyon bina bulunuyor. Bu binaların yaklaşık 6 ile 7 milyon tanesinin dönüştürülmesi gerekiyor.

Konutları yıkılan hak sahiplerini neler bekliyor?

Zemin problemleri nedeni ile yerinde dönüşümün imkansız olduğu alanlar için yakınlarda bulunan rezerv alanlar değerlendirilecek. Anlaşma ile tahliye edilen ev sahiplerine kira yardımı ya da konut tahsis edilecek.

Riskli yapı nasıl tespit edilir, tespiti kim yapacak?

Yapısının riskli olduğunu düşünen vatandaşlar vakit geçirmeden belediyelere, il özel idarelerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edecek. Binada otaranlardan herhangi birisi üçte iki oranına bakılmaksızın tespit yaptırabliyor. Tespiti engelleyenler hakkında dava açılacak. Tesbiti bakanlıkça lisanslandırılan kurum ve kuruluşlar yapacak. Bina riskli alanda ise devlet de tespit yaptıracak.

Binada hak sahiplerinin büyük bölümü karşı çıkarsa ne olacak?

Yapılan tespitlere ev sahibinin itiraz hakkı bulunuyor. İtirazları 4’ü üniversitelerin ilgili dallarında öğretim üyesi 3’ü de bakanlık görevlisi olmak üzere 7 kişilik teknik heyetler inceliyor. Riskli olduğu kesinleşen bir binayı ev sahibinin yıkması için 60 günlük süre verilecek. Yıkmazsa devlet yıkacak.

Çoğunluk kararına katılmayan vatandaşın evi ne olacak?

Binada 3’te 2 çoğunlukla alınan karar sonrası karara katılmayan ev sahibinin evini, Bakanlık SPK’ya kayıtlı ekspertiz kuruluşlara tespit ettirecek. Açık artırma ile anlaşma sağlayan diğer hissedarlara satışa çıkartılacak.

Riskli yapı tespit ücretini kim verecek?

Riskli yapı tespit ve yıkım ücretleri mülkiyet sahipleri tarafından ödenecek.

Dönüşüme katılmak istemeyenin dava açma hakkı var mı?

Dönüşüme katılmak istemeyenler tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde dava açabiliyorlar. Ancak bu davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemiyor.
 

RADİKAL  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.