Sosyal Medya

KÜLTÜR&SANAT

KARADENİZ VAKFI 23 YAŞINDA

Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı, 23. Kuruluş Yıldönümü yemeğini İstinye?de bulunan vakıf tesislerinde düzenledi.Her yıl geleneksel olarak verilen davete bu yıl da ünlü isimler ve renkli konuklar katıldı.

Avrupa ve Dünya’nın muhtelif ülkelerinden gelen ekiplerin sergilediği müzik ve folklor gösterileriyle başlayan gecede, Yunanistan ekibinin kemençe eşliğinde oynadığı horona İbrahim Cevahir, Tekin Küçükali, Yusuf Cemal Keskin ve Seyfettin Çakıral da girdiler. Kuzeyin Çocukları adlı Karadeniz ekibinin yaptığı gösteri ise büyük ilgi gördü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlugecenin ilerleyen saatlerinde yemeğe katıldılar.

Misafirlerden önce bir konuşma yapan vakıf başkanı İbrahim Cevahir, sözlerine tatlı sert üslûbuyla sitem ederek başladı.

Bakanların geç gelmesine atfen “biz siyasetçilerden kazık yemeye alışkınız” diye takılan Cevahir, daha sonra vakfın faaliyetleri hakkında kısaca bilgiler verdi.

Vakıfla birlikte bazı spor kulüplerinin de faaliyet gösterdiğini,kulüp mensubu sporcuların dünya çapında başarılar elde ettiğini söyledikten sonra sözlerini yine sitemle tamamladı. “Aslında bu tip faaliyetleri devlet yapmalıydı ama yapmayınca biz yapmaya çalıştık.

Kendisi de bir Karadenizli olan spor bakanımızı bu akşam davet ettik ama gelmedi.

Gelip bu başarılı sporcuları görmeliydi”

Gecede gösteri yapan yabancı ülke temsilcileriyle bakanlar Erdoğan Bayraktar ve Hayati Yazıcı’ya günün anısına plaketler verildi.

Plâket töreninde kısa birer konuşma yapan Bayraktar ve Yazıcı, vakıf müessesesinin Osmanlı zamanında bu topraklarda ortaya çıktığını, kuşları korumak amacıyla kurulana varıncaya kadar çok geniş bir alanda vakıflar kurulduğunu ve vakıfların toplumu ayakta tutan önemli dinamiklerden biri olduğunu söylediler.

Geceye katılan Makedonya Ulaştırma Bakanı Mile Janakieski de kendi ülkesinde yatırım yapan İbrahim Cevahir’e teşekkür ederek, imkânı olan herkesi ülkesinde yatırım yapmaya davet etti. 

Ökkeş Bölükbaşı, Haziran-2012, İstanbul

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.