Sosyal Medya

BÖLGEHABER

İhraç edilen fındık geri geldi

Ordu?dan Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta son 3 yılda fındığın geri döndüğü belirtildi.Türkiye fındık ihracatının en çok gerçekleştirildiği Ordu’dan Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta son 3 yılda Bin 545 ton civarında fındığın geri döndüğü belirtildi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nın kayıtlarına göre, 2009 yılında Ordu’dan 34 bin ton fındık ihracatı yapıldı. Yapılan bu ihracatın 863 tonu ‘nem oranının yüksek olması, Alman gıda kanunlarına uymama, ürün kalitesi, aflatoksin, kontrat şartlarına uymama, nem oranlarına uymama, Hırvatistan kanunlarına uymama’ sebeplerinden dolayı geri gönderildi.

2010 yılında ise yurt dışına yapılan 40 bin tonluk ihracatın 215 tonu geri gönderildi. Bu fındıkların geri gönderilme sebepleri arasında, 'Alman gıda kanunlarına uymama, kontrata uygunsuzluk, alıcı firmanın spektlerine uymama’ gerekçeleri yer aldı.

2011 yılında ise 34 bin tonluk ihracatın 466 tonu geri gönderildi. Bu fındıkların ise ‘spetklere uymama, konteynırda koku’ sebeplerinden dolayı geri gönderildiği kaydedildi.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.