Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Şehidimiz Ali Yasin Erosmanoğlu cenaze töreninde Teröre lanet yağdı

Hakkari'de terör saldırısı sonrası şehit düşen 8 askerden Trabzonlu Piyade er Ali Yasin Erosmanoğlu, binlerce kişinin katıldığı cenaze namazı sonrasında son yolcuğuna uğurlandı. 

Van'dan askeri uçakla öğle saatlerinde Trabzon'a getirilen ve havalimanında ambulansa konularak Fatih Devlet Hastanesi morguna kaldırılan şehit askerin cenazesi daha sonra hastane morgundan alınarak Kurtuluş mahallesindeki evine götürüldü. 

Buradan da anne Nurten ve baba Ali Sait Erosmanoğlu ile kardeşlerinin gözyaşları arasında şehidin cenazesi ambulansa konularak cenaze namazının kılınacağı Atatürk Alanı’ndaki İskenderpaşa Camisi’ne götürüldü. Yol boyunca Trabzonlular ambulansa ellerinde Türk bayrakları ve terörü lanetleyen sloganlarla eşlik ederken, zaman zaman da tebrikler getirildi. Cenaze yaklaşık 1,5 saatte Atatürk Alanı'ndaki İskenderpaşa Camisi'ne ulaşırken, burada ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılındı. 

Cenaze namazına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katılırken, şehit ailesine taziyede bulundu. Cenaze namazının kılınmasının ardından cenaze ambulansa konulduğu sırada Bakan İdris Naim Şahin’e cenazeye katılan kızgın kalabalık tepki gösterdi. Tepkiler ve yuhalamalar sonrasında Bakan İdris Naim Şahin aracına binerek cenaze alanından uzaklaştı.

http://www.karadenizgazete.com.tr/?menu=3.1.0.0&id=2568

HAKKARİ’NİN Yüksekova İlçesi Yeşiltaş Karakolu’na PKK Terör Örgütü mensuplarınca yapılan saldırıda 8 askerin şehit düşmesi Türkiye’nin yüreğine kor gibi düştü. Saldırıda Trabzon da Ali Yasin Erosmanoğlu (21) isimli evladını toprağa verdi. Yine Trabzonlu Ömür Arslan (21) aynı saldırıda yaralandı.

ŞEHİT Erosmanoğlu’nun Kurtuluş Mahallesi’ndeki evine giden Jandarma Alay Komutanı Albay Yüksel Sönmez, acılı haberi aileye ileterek başsağlığı diledi. Anne Nurten ve Baba Ali Sait, gözyaşlarına boğulurken, iki göz odadan oluşan evin kapısı Türk bayraklarıyla donatıldı.

 

BABA Erosmanoğlu, Ali Yasin’le son görüşmesini anlattı. Erosmanoğlu, “Düşmanlarımız içimizde. Başbakan artık bir çözüm bulsun” dedi. Baygınlık geçiren anne Nurten Erosmanoğlu, uzun süre kendine gelemedi. Ali Yasin’in facebook’ta paylaştığı bayrak ve nöbet bekleyen asker figürlü mesajı herkesi duygulandırdı.

 

HAKKARİ’NİN Yüksekova İlçesi Yeşiltaş Karakolu’na PKK terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırıda 8 askerin şehit düşmesi Türkiye’nin yüreğine kor gibi düştü. 

 

Saldırıda Trabzon ise bir evladını kaybederken, bir evladını da yaralı olarak verdi. Trabzonlu Ali Yasin Erosmanoğlu’nun (21) şehit düştüğü saldırıda, Trabzonlu asker arkadaşı Ömür Arslan’da yaralandı. 

 

Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit olan diğer askerler gibi Piyade Komando Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu’nun da Trabzon’daki evine ateş düştü. İki göz odadan oluşan evin kapısına Türk bayrakları asılırken evladını kaybeden anne ve baba feryatları arşa çıktı. 

 

Trabzonlu Şehit onbaşı 21 yaşındaki Ali Yasin Erosmanoğlu’nun Kurtuluş Mahallesi’ndeki evine giden İl Jandarma Komutanı Albay Yüksel Sönmez, ailesine acı haberi verdi ve başsağlığı diledi. 5 kardeşin en küçüğü olan ve tezkeresine 5 ay kaldığı öğrenilen Ali Yasin’in annesi Nurten ve babası Ali Sait Erosmanoğlu gözyaşlarına boğuldu. Ailenin yakınları evin bulunduğu sokağa akın ederken, mütevazi bir yaşam süren Erosmanoğlu ailesinin iki göz odadan oluşan evine Türk bayrağı asıldı.

 

KUŞU YADİGAR KALDI

Yenimahallespor’da amatör olarak futbol oynadığı öğrenilen Şehit Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu’nun ayrıca müzikle de uğraştığı ve ‘Ölü Kral’ lakabıyla rap müzik yaptığı belirtildi. En son 3 gün önce evini telefonla arayan ve ailesiyle konuşan Ali Yasin’e annesinin, "Kendine dikkat et oğlum" dediği öğrenildi.

 

Şehit askerin uzun yıllardır baktığı saka kuşu da kafesiyle birlikte evin önüne çıkarıldı. Ali Yasin’in annesi ve halaları, saka kuşunun kafesinin yanında ağıtlar yaktı.

 

BABA: GEREKİRSE BEN DE GİDERİM

Şehit babası Ali Sait Erosmanoğlu, oğlu Ali Yasin’le en son konuşmalarını anlatırken şunları söyledi: "En son konuştuğumuzda ‘Ellerim titriyor, sinirsel bir durumum var. Hastaneye gitmem lazım ama gidemiyorum. Stresten böyle oldum’ demişti.” 

 

Siyasilere de seslenen acılı baba Erosmanoğlu, ”Düşmanlarımız içimizde, Meclis’te. Buna Başbakanımız bir çözüm bulsun. Benim bir oğlum gider, arkasından diğeri gider, gerekirse ben de giderim."

 

Şehidin ağabeyi Cemal Erosmanoğlu ise, "3 gün önce aradığında, ‘Bu belki son görüşmemizdir. Ölmez de sağ kalırsak belki yine görüşürüz’ demişti. Yıllardır buna bir çözüm bulamadılar" dedi. Şehit Ali Yasin Erosmanoğlu’nun akrabaları da, "Dağdan kedi gelse görülür. Neden önlem alınmıyor? Çocuklarımız şehit oluyor" diyerek tepkilerini dile getirdi.

 

SON MESAJI

Ali Yasin Erosmanoğlu’nun sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştığı bir fotoğraf da görenleri duygulandırdı. Fotoğrafta, Türk bayrağı ve dağda nöbet bekleyen asker figürlerinin altındaki yazıda, "Bekliyorum anne, elim tetikte, bekliyorum anne memleketi ve seni" ifadesi dikkat çekti.

 

GAZİ ASLAN YAŞADIKLARINI ANLATTI

Dağlıca’da dün sabah erken saatlerde yaşanan saldırı sırasında şehit olan Trabzonlu Piyade Komando Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu gibi orada vatani görevini yürüten İnonü Mahallesi’nde oturan er Ömür Aslan yüzünden ve kolundan yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Oğlunun yaralandığı haberi üzerine Askerlik Şubesi’ne koşan baba Ali Aslan, hastanedeki komutanın telefonuyla oğluyla görüştü. Oğlundan bilgi alan baba Aslan yaptığı açıklamada, “Oğlum yüzünden ve kollarından yaralanmış. Sabah saat 05:00 sularında olmuş çatışma. Roketlerle uyanmışlar adeta. Bir kıyamet gürültü ki anlatamam diyor. Allah'a şükür yaralı olarak kurtuldu ve evladımız bize bağışlandı Allah’ım tarafından. Diğer şehit olan evladımıza inanılmaz üzüldüm. Tüm Türkiye yasta ama Trabzon çok çok farklı. Burası ayrı bir yer. Gerçekten üzgünüm. Allah mekanlarını cennet etti zaten. Bize dua etmek düşüyor. Başımız sağolsun.”

 

GÜNEYDO?U VE VALİ TEPKİSİ

Baba Ali Arslan, iki oğlunun da Doğu’da askerlik yapmasına da tepki göstererek, "İki çocuğum da Doğu’da yaptı askerliklerini. Zenginin çocuğu başka yerde yapıyor. Benim ikinci oğlum da Doğu’ya gidiyor ve işte bugün yaralanıp çatışmadan çıkıyor. Bu nasıl iş?" diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Yaralı asker Ömür'ün babası Ali Arslan, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'a da tepki göstererek, "Vali Bey’in her şeyden haberi var burada değil ama yemekte. Buna tepkiliyim işte" diye konuştu.

 

Kardeşi ile aynı yerde askerlik yaptığını ifade eden Emrah Arslan, “Ben geçen yıl orada askerliğimi bitirip Mayıs ayında Trabzon’a geldim. Kardeşim de acemi birliğini tamamlayıp benden 4 gün sonra oraya gitti. En son kardeşimle dün akşam konuştuk. Bana iyi olduğunu söylemişti. Ama orada bende askerlik yaptım nasıl koşullar olduğunu çok iyi biliyorum” diye konuştu. 

 

Öte yandan şehit Ali Yasin Erosmanoğlu'nun evi, 29 Eylül 1992 yılında Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’nde şehit düşen Trabzonlu asteğmen Coşkun Davulcu'nun evine yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Piyade Komando Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu’nun şehit haberi geldiği saatlerde de 1992 yılında şehit olan Asteğmen Coşkun Davulcu’nun babası Remzi Davulcu’da yakalandığı hastalıktan hayatını kaybetti. Yaşanan bu tesadüf mahallede acıların katlanmasına neden oldu. 

 

Koray Aydın cenazeye katılacak

MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Yeşiltaş Karakolu’na yapılan saldırıyla ilgili açıklamasında AK Parti Hükümeti’ni topa tuttu. Aydın, şehidin cenaze törenine katılmak için Trabzon’a geldi. Öte yandan Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu da bir mesaj yayınlayarak terörü lanetledi. Canalioğlu da cenazeye geliyor.

 

MHP Trabzon Milletvekili ve eski Bakan Koray Aydın dün Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Yeşiltaş Karakolu’na PKK terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırıda 8 askerin şehit olmasını sert bir dille kınayarak terörü bir vasıta kılarak Türk milletini teslim alma mücadelesinin yürütüldüğünü kaydetti. 

 

Şu anda terörizmin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynadığını hatırlatan Aydın, “Hem görüşüyorlar, arada masadan kalkıyor, iki tokat atıyor, sen akıllanmadın diyor tokat sayısını beşe çıkartıyorlar. Dayatmayla bu işin çözüleceğine inandırılarak bu role soyundurulanlar da ileride hüsranla karşılaşacaklar. Üzücü olan Cumhuriyet’i kurdum diyen CHP’nin de bu suça iştirak etmesidir. Zaten MHP’yi de bu işin içine çekseler işi paketleyip konuyu halledecekler. ‘Ne istiyorsanız verelim, biz size teslim olduk’ diyecekler. Kararlı bir mücadele yapsa bu şehitler daha anlamlı olacak. Pazarlık masalarında karşılıklı birbirlerinin sırtını sıvazlayanlara bu şehitlerimiz de üzgün bir halde bakıyorlar. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu. 

 

TOPLUM SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Toplumun bütün kesimlerini sindirip teslim alma stratejisinin uygulanmaya devam edildiğini kaydeden Aydın, “Bütün bu yaşanan olayları bu bakış açısına göre değerlendirmek lazım. Çünkü 2002 yılında sıfıra inmiş terörizm daha sonra müsamaha, hoşgörü laylomlarla geçen yıllar ve o yıllar içerisinde terörle mücadelede başarı sağlamış polis, asker hepsini hapishanelere tıkıp onların iş yapma güç ve arzularını ortadan kaldırmanın Türkiye’yi getirdiği durum budur. Türkiye bu ağır ihmalleri ile yüzleşiyor. Seçimden sonra KCK operasyonları başladı, Hükümet, ‘bunlar devlet içinde devlet olmuş’ dedi, günaydın! Bunlar devlet içinde devlet olurken sen neyle meşguldün, neyle uğraşıyordun? Hafife aldığın, yok farz ettiğin şımarttığın, cesaretlendirdiğin terörizm güç kullanarak şimdi seni teslim almaya çalışıyor. Hala yanlış yaptığın işlerden vazgeçmiyorsun. Terörizmle pazarlık devam ediyor. Sayın Bülent Arınç, hatta imkan olabilirse Öcalan’a ev hapsi verilebileceğini söyledi. Sen bu kadar taviz vermişken, bu kadar bükülmüşken terörizm elindeki silahı bırakır mı? Onun hedefi belli, ne yapacağını biliyor. Yeni bir devlet istiyor, ayrı bir toprak istiyor. Verebileceksen otur pazarlık et, veremeyeceksen bunu yapma. Şimdi aynı oyuna CHP de ortak oldu. AKP kendine yeni bir suç ortağı buldu. Bu yolla bir sonuç alamayacaklarını ileride görecekler. Çünkü karşıdaki muhatap ne yaptığını çok iyi biliyor” ifadelerine yer verdi.           

 

Şehidimizin ismini yaşatacağız

TRABZON Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu, terör saldırısını kınayarak şehit ailelerine ve millete başsağlığı diledi. Gümrükçüoğlu, şehit askerlerden birinin Trabzonlu olmasının acıları daha çok artırdığını söyledi. Gümrükçüoğlu, şehidin adının yaşatılacağını kaydetti.

 

TRABZON Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Yeşiltaş Karakolu’na PKK terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırıda 8 askerin şehit olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Başkan Gümrükçüoğlu, şehit olan askerlerden bir tanesinin de Trabzonlu olmasının acılarını daha da artırdığını kaydetti.  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzonlu piyade onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu’nun ismini Trabzon’da ölümsüzleştireceklerini ifade ederek, “Türkiye’nin istikrarı ve büyümesinin önünde engel olmaya çalışanlar bu amaçlara ulaşabilmek için taşeronlar tutmaktadır. Terör örgütü de bu taşeronluk görevini yürütmektedir. Ama kimse unutmasın ki Türkiye’nin büyümesinin ve dünyanın en büyük güçlerinden biri olmasının önünde duramayacaklardır. Milletimizin askerlerimize karşı bu alçakça saldırıları düzenleyen güçler karşısındaki yüksek irade ve azmini asla sarsamayacaklardır. Millet olarak her zamanki gibi dimdik ayaktayız. Kalleşlerin gereken dersi en kısa zamanda alacaklarına inanıyorum. Çatışmada şehit olan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar ve yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Trabzonlu şehidimiz Ali Yasin’in ismini yaşatmak için Trabzon Belediyesi olarak gerekeni yapacağız” ifadelerine yer verdi. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.