Sosyal Medya

Hemşinli Değil Endenozyalı Bunlar

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 10'uncusu Rize'de yapıldı. Endonezya'dan gelen kız öğrenciler karadeniz yöresi halk oyunları gösterisi sundu.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 10'uncusu 21 ülkeden 65 öğrencinin katılımı ile Rize'de gerçekleştirildi.

Rize Yeni Şehir Stadyumu'ndaki olimpiyatları Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanan Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile yaklaşık 16 bin kişi izledi. Olimpiyatlar Kazakistan ve Filipinler'den gelen öğrencilerin ortak olarak seslendirdiği ve diğer ülke öğrencilerinin koro halinde eşlik ettiği 'Bayram ola, insanlık el ele' şarkısı ile başladı. Daha sonra 21 ülkeden gelen öğrencilerin seslendirdiği türküler, dans ve horon gösterileri ile devam etti.

olimpiyat3.jpg

ENDONEZYA EKİBİNDEN KARADENİZ HORONU

Endonezya'dan gelen kız öğrenciler karadeniz yöresi halk oyunları gösterisi sundu. Kemençe eşliğinde Akçabat yöresi horonunu başarı ile oynayan Endonezyalı öğrenciler izleyenlerden büyük alkış aldı. Ardından sahneye çıkan Brezilyalı bir kız öğrenci Kazım Koyuncu' nun 'Hayde' türküsünü, Iraklı bir erkek öğrenci de karadeniz yöresine ait 'Gelinlere çayda yok' türküsünü seslendirdi. Program diğer ülke öğrencilerinin seslendirdiği karadeniz yöresi türküleri ve oyunlarıyla devam etti.

olimpiyat2.jpg

Yağmur altında yaklaşık 2 saat süren etkinliğin finalinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı bir konuşma yaptı. Yazıcı, "Bu etkinliğin içerisinde sevgi var, dostluk var, kardeşlik var, selam var, kelam var. Bunları gördükçe, özellikle Türkçe dilini konuşan dünyanın her kıtasında olan bu gençleri gördükçe, dünyanın geleceğine dair ümitlerimiz, geleceğin çok daha güzel olacağını, kardeşliğin, dostluğun demokrasinin bütün dünyada egemen olacağına ilişkin kanaatlerimiz çok daha yüksek. Bu hareket, insani özellikleri bünyesinde barındırıyor. Irk ayrımı yok, cinsiyet yok, dinsel farklılık yok, insanlık var, doğru var. Doğru neredeyse dünyanın hangi coğrafyasındaysa onu Türkçe'ye taşımak ve paylaşmak var. Bu nedenle bu etkinliği on yıldan bu yana giderek artan bir tempoyla gerçekleştirme noktasında emeği geçen herkese duasıyla, parasıyla zaman ayırarak destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 olimpiyat1.jpg
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.