Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Türkçe Olimpiyatları'nda Karadeniz rüzgarı

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları coşkusunu Anadoluya taşıyan Türkçenin çocukları, Karadeniz?in incisi Samsun?da fırtınalar estirdi.10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Samsun İl organizasyonu Uluslararası Türkçe Derneği (Türkçeder) ve Feza Koleji Mezunları Derneği (FezaDer) tarafından 19 Mayıs Stadyumunda 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. 
 
18 ülkeden 60 öğrencinin katıldığı organizasyonda, şiirlerden türkülere kadar onlarca eser seslendirildi. Katılımcılardan en yoğun alkışı ise Moldovalı Anastasia’nın Samsunlu ünlü sanatçı Orhan Gencebay’ın “Nerde boynu bükük bir garip görsen” adlı şarkısı aldı. 
 
20120605aw000007_03.jpg
Gecenin sonunda sahneye çıkan ve Türkçenin çocuklarıyla birlikte “Yeni Dünya” adlı şarkıyı seslendiren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, buradaki yaptığı konuşmasında Türkçenin çocuklarını yetiştiren öğretmenlerin anne ve babalarına seslendi. Bu projede emeği olanların “Elleri dert görmesin, ayakları taşa değmesin, yolları açık olsun hepsi Allah’a emanet olsun” diyen Bakan Suat Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü: “135 ülkenin çocukları sevgiyle yoğruldular, Türkçeyi bir sevgi dili haline getirdiler. Horon ve kemençe bugün ki, kadar bana hiç coşkulu görünmemişti. Ne zaman ki, Kenyalı kardeşlerimizin usulüne uygun oyununu gördük. Ne zaman ki, dünyanın çocukları sevgi dili haline gelen Türkçe ile bize seslendiler iş o andan itibaren bizde coştuk ve göğsümüz kabardı mutlu olduk. İşte o zaman bu çocukları yetiştirenlerden ‘Allah Razı Olsun’ dedik. Onlar aslında Türkçe konuşmuyorlar, Türkçe Olimpiyatları’na katılanlar onların okulları ve okul arkadaşları sayesinde Türkçe sadece bir dil olmaktan çıktı. Türkçe aynı zamanda bir gönül ve sevginin dili oldu.
 
20120605aw000007_07.jpg
Türkçe barışın, kardeşliğin, insanlığın, dostluğun, insanca yaşamanın dili oldu. Burada çok büyük bir emek var, buradaki emeği takdir etmemek Anadolu insanının kadrini bilmemek olur. Bu topraklar bereketli topraklardır. Nicelerimiz gençleri yetiştiren bu öğretmenlerin anne-babaları olarak ‘Güney Afrika’da, Japonya’da, Rusya’da Romanya’da benim çocuğumun ne işi var diye hayıflandınız’ ama bugün gördünüz ki, sizlerin öğretmen olan evlatları oralara gittiler ve boş durmadılar. Türk medeniyetini, Türk insanının sevgi dilini Anadolu’nun bağrındaki kardeşliği ve insanlığı bu coğrafyalara taşıdılar. Bu gençlerimizi, öğretmenlerimizi onların eserlerini, bu etkinliklere katkı verenleri insanlık, tarih, Anadolu ve bu toprakların çilekeş insanı asırlar boyunca unutmayacaktır.” 
 
20120605aw000007_12.jpg
Türkçe Olimpiyatları’nın üç-beş kişinin bir araya gelip sahne oyunları yaptıkları bir şovun çok ötesinde anlamlar yüklü olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “Hemen yanı başımızda Suriye’de aynı ülkenin, toprakların insanları bir birlerini boğazlarken biz burada sevginin, dostluğun ve insanlığın güzelliklerini yudum yudum hissediyoruz. Bu ne kadar muhteşem bir şeydir. Bu ne kadar güzel bir etkinliktir. Bu programı yapmak organize etmek dünyanın en güzel projelerinden birisidir.” diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.