Sosyal Medya

POLİTİKA

Aday adayları Erdoğandan onay bekleyecek

25-31 Martta Aday adayları Ankara'da mülakata çağrıldı. Listler üzerinde son kararı Başbakan Erdoğan verecek. YSK'da listelerin teslim tarihi 11Nisan...AK Parti'de 12 Haziran'daki milletvekili seçimlerine yönelik temayül yoklaması son buldu. 5 binden fazla aday adayı teşkilat tarafından değerlendirildi. Temayül yoklamasında her ilde il, ilçe ve belde yönetim kurulu üyeleriyle, mahalle ve köy temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 200 bin teşkilat mensubu oy kullandı. Temayül yoklamasının sonuçları il başkanlıkları tarafından AK Parti Genel Merkezi'ne gönderildi. 25-31 Mart tarihleri arasında AK Parti Genel Merkezi'nde MKYK üyelerinden oluşacak 6 komisyon aday adaylarıyla yüz yüze görüşme yapacak. Yapılacak ilk elemenin ardından Genel Başkan Yardımcılarından oluşan ara komisyon devreye girecek. Aday adayları, bu komisyonlarda elenecek. Bu süreçte, gerekirse bazı illerde anketler yapılarak, aday adayları halka sorulacak. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında kurulacak son komisyon, listelere son şeklini verecek ve liste 11 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edecek.
SEÇİM ROTASYONU
Öte yandan 2007 seçiminde bakanların seçim bölgesinde değişiklikler yapan AK Parti'nin, 12 Haziran seçimlerinde de ciddi rotasyona hazırlandığı belirtiliyor. Kulislerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Manisa yerine Bursa'dan, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Bursa yerine İstanbul'dan, Binali Yıldırım'ın Erzincan yerine İzmir'den aday gösterilebileceği belirtiliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Gaziantep'ten, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in Van'dan aday olmayacağı konuşuluyor. AK Parti'den aday olacak eski MHP'li Ramiz Ongun memleketi Adana veya Mersin'den aday gösterilecek. Kürşad Tüzmen'in Antalya'ya kaydırılması bekleniyor. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in ise büyük şehirlerden birinden aday gösterilebileceği konuşuluyor. AK Parti 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Mehmet Ali Şahin'i İstanbul'dan Antalya'ya, Kemal Unakıtan'ı İstanbul'dan Eskişehir'e, Yıldırım'ı İstanbul'dan Yıldırım Erzincan'a Kürşad Tüzmen'i Gaziantep'den Mersin'e, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü de Kocaeli'nden İzmir'e kaydırmıştı.

AK Parti'yi, 12 Haziran'da genel seçimlere taşıyacak milletvekili listesi merakla beklenirken, milletvekili aday adayları arasına spor, sanat ve medya dünyasından isimler de katıldı. Başbakan Erdoğan, partiye transfer edeceğe isimleri, vitrinde yer alacak adayları sır gibi saklarken, aday adaylığı için AKP'ye başvuran bazı isimlerin nereden aday gösterileceği ise netlik kazanmaya başladı. Başbakan Erdoğan da dahil, parti içtüzüğü gereği çok sayıda milletvekili bu dönem son kez aday olacak. Erdoğan, önümüzdeki hafta liste çalışmalarına başlayacak. Erdoğan'ın, milletvekili listesini oluştururken, "Güneydoğu, sahil kentleri ve diğer bölgeler" adı altında "üç ana başlık"ta belirleyeceği kaydedildi
 

(KAYNAK:SABAH) 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.