Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Güneysu?da camiye yol isyanı

Güneysu'da yılladır patika yoldan gidilerek ulaşılan tarihi Kıble Dağı Camii?ne araç yolu yapılmaya başlandı. Yöre sakinleri bölgenin dokusunu bozacak yol yapımına karşı çıktı....Yöre sakinleri adına açıklama yapan Ahmet Erdoğan, yörenin tek debisi olan kıble dağı camiinin bir takım kişi ve kurumların almış olduğu kararlarla adeta yok edebilmek istendiğini belirterek ?Bu camii insanların yıllardır patika yolla gidip ibadetini huşu içinde yaptığı bir yer olarak bilinmektedir. Yöremizin yetiştirdiği ender insanlardan rahmetli Yusuf hoca efendi yıllar önce yine böyle bir yol planlayanlara aynen şöyle söylemiştir: ?Burası insanların gelip ziyaret ettiği bir yer. İnsanlarımızın huzur içerisinde namazını kıldığı ve ibadetini yaptığı yere şimdi yol yaparsak buranın tüm havası kaçar o huzuru bulamayız. Burayı

bizler bu şekilde gelecek nesle devredelim. Nitekim rahmetli Yusuf hoca bu caminin

Yapımında öncülük edenlerin başına gelir. 1070 rakamlı kıble dağı camimizin olduğu dağ

yöremizin bir simgesi haline gelmiş ve yurdun çeşitli yerlerden yaz aylarında ziyaretçi

akınına uğramaktadır. Gelenler zaman zaman sohbet eder camiiyle ilgili bazı rivayetleri

paylaşırız. İnsanlar ya öylemi gibi hayretlerle bizleri dinlerler. O duygularla caminin yolunu tutarlar o tepeye yaya gitmek o insana başka huzur verir. Yaşlısı genci hep beraber o güzelim aynı tempoda 1070 rakamı bulduğumuz da içimizde huzur bulur. Şimdi bizler ne yapmanın peşindeyiz o güzelim yere bir araç yolu getirip peşin den de bir takım imkanları kullanıp o güzelim dağımızı ve doğamızı yaşanmaz hale getirmek üzereyiz. Hal böyleyken bu vebalın altında kalmak kalmamak arasında bir seçim yapmak zorundayız.  Bizler bu seçimi yaptık ve bu yolla bunu herkesin bilmesini istedik.

 

Başbakanımızı bu konudan bilgilendireceğiz

 

Sayın Başbakanımızın bu olaydan haberi olduğuna gerçekten inanmıyoruz. Bildiğim kadarıyla camiye güzelce bir patika yolu yapın demiştir ve de yıllar önce patika yolu için kesilmiş taşlar halen dağda dediğimiz yerde duruyor. Bunu Güneysu belediye başkanımızda bilmektedir. Bir takım kişilerin yanlış yönlendirilmeleri sonucu çok büyük bir hatanın içine girilmiştir. Bizim anladığımız nokta şudur ki bu kişiler bunu nasıl izah edecekler. Sayın Başbakanımız patika yol yapın dediği yere yol ve bir takım tesisler, dahası camii yıkılıp yerine şaşalı bir camii inşa edilecek.

 

Burası kimsenin babasının malı değildir

 

Vebalin altında kalırsınız ya bu dünyada ya öbür dünyada. Bizler bir şekilde sayın Başbakanımıza ulaşacağız mutlaka ulaşacağız bunu böyle bilin. Ona ulaştığımız gün bizim

günümüz olacak. Bizler inanıyoruz ki sayın başbakanımız bu olaya noktayı koyacak ve araştıracaktır. Gelin hep beraber bir birlik olup bir istişare birliği kuralım yapılacak. Söz Konusu Yer Kimsenin Babasının Malı Değildir.   İnatlaşmaya bir takım heveslere gerek yok gelin hep beraber yapılması gerekeni yapalım. Yapılması gereken patika yoldur. Patika yol.  Üstünde dinlenme yerleri. Gerekirse ışıklandırılır. Camii yi doğasını ve havasını bozmadan aslına uygun tek bir taşını incitmeden kırmadan restore edelim, çevresini düzenleyelim çatısını bacasını yapalım.  Ve bizler camii yi yaşatalım yok etmeyelim yok eden bir toplum olmaktansa koruyan yaşatan bir toplum olalım.?  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.