Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Erdöl,İstanbul'a Kanser Paneline gelmedi,Rize'ye gitti.

Trabzon Milletvekili Cevdet ERDÖL,geçen hafta İstanbul'da davetli olmasına rağmen Kanser üzerine yapılan panel katılmayıp,Rize'deki sağlık paneline katılması Trabzonlular arasında şaşkınlık yarattı.Rize?de ?Sağlıkta dönüşüm programı ile tütün ve tütün ürünlerinin zararları? konulu sempozyum düzenlendi.

Trabzon Dernekleri Federasyonun İstanbulda 3 Nisan'da yaptığı "Kanser Paneline 1 ay önceden davet edilen ve 1 hafta öncedende tekrar telefon ile iletişime geçilmesine rağmen ve yapılan panelde konuşması için Protokolde proğramda yer belirlenen Kanser paneline katılmadığı gözlenmişti.Buğün aradan 1 hafta bile geçmeden Rize'de yapılan bir sağlık proğramında yerini alarak katılması ise Trabzonlu bir Milletvekilinin ve üstelik TBMM Meclisninde Sağlık Komisyonun Başkanı olması itibari ilede katılması zorunlu bir görev olması itibari ilede  İstanbul'daki yapılan Kanser paneline katılması proğramın bitmesinin son anına kadar beklenmesine rağmen katılmaması bizzat federasyon Başkan yardımcısı Hüseyin Ayaz'ın konuşmasına bile yansıyarak"Davetli olmasına rağmen,üstelik aylar önceden yapılan davetin proğramlarının rahat ayarlayabilmeleri detayınında dikkat edilerek çalışma yapmamıza rağmen katılmadılar.Görünün manzarayı siz katılımcıların takdirine birakıyorum"diye tepkisini göstermişti.

İSTANBUL'DAKİ TOPLANTIYA KATILMAYAN ERDÖL ,RİZE'DE KONUŞTU:

         Aradan bir hafta sonra Rizede yapılan toplantıya katılan Cevdet ERDÖL yaptığı konuşmada şunları söyledi. 

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ?Sağlıkta dönüşüm programı ile tütün ve tütün ürünlerinin zararları? sempozyumunda konuşan TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, devletin  para kazanmak için değil, yönlendirmek için katkı payı aldığını söyledi.

  Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi?nde düzenlenen sempozyumda konuşan Erdöl, hükümetin tütün ürünleriyle ilgili programına değinerek riskli bir sürece girdiklerin söyledi. Erdöl, ?Buz dağının altındaki bölümünde bir şeyler yapmak isteyenlerden çok yaptırmak istemeyenler vardı. Sağlıkta dönüşümü yaparken risk aldık. Sağlık Bakanlığının hastanecilik hizmetini yeterince verememesinden dolayı her kurum kendi hastanesini kurmaya başlamıştı. Biz bütün bu hastaneleri birleştirdik. SSK'lı, BA?-KUR'lu istediği hastaneye gidemezdi. Biz bütün vatandaşlarımızın yararlanabileceği genel sağlık sigortasını getirdik. ABD bile hala bunu yapamadı. Biz bunu başardık. Merkezi nüfus kayıt sistemine geçildiğinde 72 milyon nüfusumuz olmasına rağmen 81 milyon sağlık karnesi olduğu ortaya çıktı. Yani mükerrer karne vardı. Hastanelerde katkı payı almak zorundayız. Alınmasının nedeni ise aile hekimliğine yönlendirmektir. Çünkü aile hekimliğinin devlete maliyeti daha az oluyor. Devlet bu nedenle para kazanmak için değil, yönlendirmek için katkı payı alıyor.?dedi.

 

  Dünyada en çok öldüren hastalıklara sigaranın neden olduğunu açıklayan Erdöl, ''Dünyada en çok öldüren hastalıklarda kalp damar hastalıkları birinci, kanser ikinci sırada geliyor. Bu hastalıklara da en fazla sigara neden oluyor. Düzgün beslenilir ve sigara kullanılmazsa bu hastalıklar üçte iki oranında azaltılabilir. Biz sigaranın pek çok yerde yasaklanması amacıyla kanun yaptık. İnsanların özel araçlarına, evlerinin içine karışacak değiliz. Ama çocuklarımızın korunması için uyarımızı yapmak zorundayız.'' Dedi.
 
VALİNİN KONUŞMASI
 
  Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise açıklamasında gençlere nasihatte bulunarak, ''Ben denemek amacıyla 1-2 kez yakmanın dışında hiç sigara içmedim. Ama şimdi bu ilin Valisiyim. Demek ki başarılı olmak için sigaraya veya zararlı alışkanlıklara ihtiyacımız yok. Bu nedenle kesinlikle sigara ve diğer uyuşturucu maddeleri kullanmayın'' dedi.
 
Biz Maradona, Michael Jackson gençliği istemiyoruz

 

Sempozyumda konuşan AK Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, yapılan araştırmalarda en çok sigarayı doktor, hemşire, ebe ve öğretmenlerin içtiğini ve kötü model oluşturduklarını söyledi. Tütün ve tütün ürünlerinin zararları konusunda gençlere uyarıda bulunan Çırakoğlu ?Biz Maradona, Michael Jackson gençliği istemiyoruz. Türkiye?de örnekleri var. Buna dikkat edelim Televizyonda o pop starlar var ya aman ha onların yaşam tarzı tehlikeye gidiştir. Biz eli kalem tutan, yazan, okuyan gençlik istiyoruz. İnternet gençliği de istemiyoruz. İnternet aynı kokain, esrar ve eroin gibidir. Çok kötü bir bağımlılık yoludur. Veliler, çocuklarınızı odada yalnız bırakmayın. Çocukların davranışlarına dikkat edelim.? dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.