Sosyal Medya

GÜNCEL

ADNAN KAHVECİ?DEN ÖZÜR DİLİYORUZ..

Bu yıl, 17 yıl oldu. Ankara yolunda bir şubat soğuğunda elim, görünmez bir kaza diyerek üstünü küller ile kapattılar, kapattırdılar.  Dursun Ali YILMAZ

 

Bu yıl, 17 yıl oldu. Ankara yolunda bir şubat soğuğunda elim, görünmez bir kaza diyerek üstünü küller ile kapattılar, kapattırdılar.

Biz kapatmadık, bizlerce kapanmadı. Ancak, sadece o gün, kazanın olduğu gün senin, muhterem eşin ve cıvıl cıvıl kızınız için ve sizin için dedik Adnan Kahveciyi kaybettik, Adnan Kahveci öldü diye..aslında insan ölünce değil unutulunca ölüyörmüş gerçeğini unuttuk toplumca.Kartal meydanını hatırlıyorum dün gibi hem de iyi hatırlıyorum çünkü Spor caddesini Kartal Stadının önüne kadar omuzlarda taşınmıştın ve arkandan binlerce gözü yaşlı insan vardı.

Kartal meydanını dolduran binlerce kalabalık son bir kere daha sana ve senin dürüstlüğünle tertemiz geçmişin ile hiçbir şeyin insan değerinden önemli olmadığını söylediğin fikrini anladık ve seni öyle uğurladık,hıçkırıklar ile  haykırdık. ama o günü unuttuk.

 

SENDEN ÖZÜR DİLİYORUZ ADNAN ABİ

Sen siyaset denen kurumun kirlenmiş yapısı içinde bile siyasetin sadece ve sadece insanlar için dürüstçe yapılabileceğini her fırsatta dile getirebildin.

O gün sen ölmüştün ama senin bu değerlerin ve insani özelliklerin insanlar üzerindeki etkilerinin sıcaklığı ile senin öldüğünü kabul edemedikleri için mezarının başına kadar yürüyüp seni dualar eşliğinde ebedi istirahatgahına uğurlamışlardı.

Ama yıllar çok çabuk geçiyor. Sanki bir yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Hemen ölüm yıldönümün geliyor. Ben de son üç dört yıldır mezarını ziyaret için düzenlenen programlara katılıp ziyaret ediyor, dua ediyor ve senin aziz hatıraların ışığında sana olan minnet ve şükran borcumu yerine getiriyorum.

Ama bir özür dilemeği de ?en azından kendim için? bir borç olarak dile getirmek ve bizlere bırakmış olduğun hatıralarına ve senin bıraktığın eserlerin için, seni gereği kadar hatırlayamadığımız ve hatırlatamadığımız için, gelecek kuşaklara aktaramadığımız için ve birilerine de örnek olsun diye senden özür diliyorum.

 

KUSURA BAKMA ADNAN ABİ SENİ UNUTUK GALİBA.

Çünkü her yıl mezarına gelip dua edenler giderek azalıyor Adnan Ağabey. Gelmek isteyenler de Adınıza kurulu Adnan Kahveci - Recep Yazıcı Platformunun ?( NE İÇİN, HANGİ AMAÇLA KURULDUYSA..! )? düzenlediği mezar ziyareti öncesi kahvaltı programında önce bir güzel kahvaltısını yapıyorlar. Bunların bir bölümü her nedense zahmet edip mezarlığa kadar da gelmiyor. Bu da gözümüzden kaçmıyor. Her neyse, diğerlerinden de iki elim kanda da olsa yine anmaya geleceğim diye düşünenler azalıyor.

Evet, hal durum böyle, kısaca seni unutuyoruz. Bize bıraktığınız doğruları, dürüstlüğü, ve fedakârlığı, hizmetlerinizi unutmuyoruz desek de, slogan yapsak ta, afişlere döküp sokaklara assak da, bize her yer Trabzon diye yazılar yazsak, statları doldursak da, senin de çok sevdiğin Trabzonspor maçının İstanbul?daki maç gününe de rastlaması ile birlikte bu yılki mezarının başında binlerce insan olması gerekirken 15 -20 kişi geçmedi gelen insan sayısı ile anma yapılması ve de anma programına hepsinin o gün İstanbul'da olmalarına rağmen bir tane Trabzonspor Kulübü yöneticisinin gelmeyişi..! İşte beni kahreden bu Adnan Abi..!

 


Adnan Kahveci'nin Hayatı - TRT
Yükleyen videonay. - Dünyanın her yerinden videolar.

ÇOK SEVDİ?İN TRABZONSPOR YÖNETİCİLERİ DE HATIRLAMIYOR.

Aklıma gelen ise şu oldu? Ya el insaf bu maç elbette önemli, elbette kazanılması gerek ama yine de bir yöneticide mi Adnan KAHVECİ?yi anma programına gelemezdi.? Diye kendi kendime darlandım durdum.

 

  En Vahimi ise ve en önce Esas şapkayı önüne koyup düşünmesi gerekenler işgal ettikleri makamları Trabzon adına ve Trabzon?un yaşayan değerlerine,Trabzon insanına,ebediyete göçmüş güzide değerlerine Cenaze namazında değilde senede bir bir günde şimdi  değer verdiklerini  zannedenlerdir.

   Yerel yönetimlerin makam odalarında şekerli kahvelerini yudumlarken iş yaptıklarını zannedenler konumları için beklentileri için nasıl koşup ziyaret ediyorlarsa, geçmişte gözünün içine bakıp, etrafında pervane olanlar, bundan 17 yıl önce kaybettiğimiz bu değere yılda bir kerecik mezarına gidip bir Fatiha okuyamazlar mıydı.?

ÖNEMLİ BİR FİKRİM VE ÖNERİM VAR

Ama kabahat mi.? desem, iyi niyet mi.? desem bilemiyorum. platformun değerli başkanına o denli güzel hazırlıklar yapılarak verilen kahvaltı ile konuşmaların yapıldığı toplantı konusunda acizane bir teklifim var.

Bu kahvaltı mezardaki dua programından sonra verilse, belki aziz değerimiz Adnan KAHVECİ ?nin mezarı başındaki duaya geleceklerin sayısı artar diye düşünüyorum. O Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, Samsun, Artvin hatta geçmişte siyaset yaptığı şimdilerde ortada olmayan malum partimizde birlikte görev yapmış geçmiş siyasetçileri de yılda bir kere olsun bir Pazar?ını bölüp Kartal?daki Yakacık mezarlığında ebedi istiragahında ziyaret ederler diye düşünüyorum.

Ve gelecek yıl yapılacak olan mezar başı anma ziyaretindeki görmek istediğim manzarayı görmeyi dört gözle bekliyorum.

Ey ahali bu yazımdan sonra sizler de şapkanızı önünüze koyup düşünürsünüz herhalde..

 

Dursun Ali YILMAZ-Mart.2010-İstanbul

 

 

R

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.