Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Başkentte düzenlenen ''Rize Günleri Etkinlikleri

Başkentte düzenlenen ''Rize Günleri Etkinlikleri''nin açılışına katılan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, organizasyonun sıla hasreti çekenleri buluşturma ve yörenin güzellikleriniBaşkentte düzenlenen ''Rize Günleri Etkinlikleri''nin açılışına katılan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, organizasyonun sıla hasreti çekenleri buluşturma ve yörenin güzelliklerini paylaşmayı amaçladığını söyledi. 


Rize Dernekleri Federasyonu tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve 7 Marta kadar devam edecek olan etkinliğin açılışında konuşan Bakan Yazıcı, Karadeniz bölgesinin fıkralarıyla zengin olduğunu, bunun da bölge halkının özgüveninden kaynaklandığını belirtti. 


      
Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı kutlamaları nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Yazıcı, ''Organizasyon, sıla hasreti çekenleri buluşturma ve yörenin güzelliklerini paylaşma anlamında düzenlendi. Sıla hasreti çekenler buraya gelince, bir anlamda Rize'yi yaşayacaklar, sılayı rahim yapacaklar. Rize'nin çok önemli zenginlikleri var. Dünyanın her yerinde üretilen çayda katkı maddesi bulunurken, Rize'nin çayında bu madde yer almamakta ve organik çayı vardır. Rize çayını 20 ülkeye ihraç ediyor. Balı da çok özel bir lezzettedir'' dedi.

   
     Yazıcı, Rize'nin turizm bakımından yerinin ayrı olduğunu, dağları, yaylarının, rafting ve yamaç paraşütünün de kente ayrı bir özellik kattığını söyledi.
    
     -KARADENİZ'İN TURİZME AÇILMASI-
    
     Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da Samsun'dan Artvin'e kadar tüm Karadeniz bölgesini yayla turizmine açacaklarını belirtti.
     Trabzon'un tanımı için de AKM'de dört kez bu tür bir organizasyon yapıldığını anımsatan Özak, Rize'nin tanıtımı için başkentte ilk kez etkinlik düzenlendiğini söyledi. 
     
Rize'nin son dönemlerde yapılan yatırımlar ve kaynak aktarımı açısından iyi bir konumda olduğunu ifade eden Özak, kurulan Karadeniz Araştırma Enstitüsü ile Karadeniz kültürünün tanıtımına katkı sağlandığını bildirdi. Özak ayrıca ''Rizelilerin doğduğu yer ile doyduğu yer arasında iyi ilişkiler kurmayı başardıklarını'' söyledi.
     Devlet Bakanı Faruk Çelik ise, Rize'nin, çayını, balını, yaylasını, yeşilini, denizini herkesin tanıdığını ifade ederek, ''Böyle bir etkinliğe ne gerek vardı? Bunun yerine diğer 80 ilin tanıtımına yönelik etkinlik yapılsaydı'' diye espri yaptı. Yapılan etkinliğin bir artısının olduğunu düşündüğünü belirten Çelik, ''Çok değerli devlet adamlarını, Rizelileri, kaynaştırma ve buluşturma anlamında önemli bir katkısı olmuştur'' dedi. 
      
     

    -KÜLTÜR BA?INI KUVVETLENDİRME-

    
     Eski TBMM Başkanı Köksal Toptan da, bu tür etkinliklerin nesiller arasındaki kültür bağını kuvvetlendirmek açısından önem taşıdığını söyledi.
     Bölge insanını buluşturan organizasyonların, yeni kuşaklar tarafından yörenin tanınır hale gelmesini sağladığına işaret eden Toptan, ''Rizeliler o kadar kendileri ile barışık, zeki ve özgüvenleri tam kişiler ki, kişiliklerini alaya alacak fıkralar dahi üretebilen bir yapıya sahipler. Bu güzel etkinliklerin devamını diliyorum'' diye konuştu.
     Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Basa yaptıkları konuşmalarda, Rize'nin tanıtımı anlamında organizasyonun sağlayacağı katkıyı anlattılar.
     Bu arada Berlin Film Festivali'nde ''Altın Ayı'' ödülünü kazanan Bal filminin 7 yaşındaki oyuncusu Bora Altaş da organizasyona katılanların ilgi odağı oldu.
     Konuşmaların bitiminde, yöresel kıyafetlerin yer aldığı bir defilenin de düzenlendiği ''Rize Günleri Etkinlikleri''ne bazı milletvekilleri, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Basın Yayın Genel Müdür Vekili Salih Melek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve öteki davetliler katıldı.
     Organizasyona katkısı bulunduğu belirtilen 20'den fazla kurum temsilcisine, ahşaptan yapılmış ve cam içinde korunan ''yayla evi'' maketi hediye edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.