Sosyal Medya

BÖLGEHABER

Vadi yok oluyor

İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, yapılması planlanan HES projeleri ile İkizdere Vadisi'nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını öne sürdüRİZE - İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, yaptığı yazılı açıklamada, yıllardır iş adamlarının yaptığı yatırımlarla ayakta durmaya çalışan bölge insanının, HES projeleri ile korkulu rüyalar görmeye başladığını savundu.
Yeşilin her tonunun bulunduğu İkizdere'de, Türkiye'nin en büyük termal otellerinden birisinin de yer aldığına işaret eden Ekşi, şunları kaydetti:
VADİ TEHDİT
ALDINDA
"İkizdere Vadisi, Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılında turizm vadisi ilan edilmiş, 20 HES projesiyle başı dertte olan bir vadidir. Doğu Karadeniz dağları arasında gizlenmiş bir cennet bahçesi olan İkizdere, HES projelerinin ardından sorunlarla karşı karşıya getirilmiştir. Türkiye'nin en büyük termal oteli, HES tehdidiyle karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlıklı bir yaşam için bölgeye giden insanlar, sağlıksız HES çalışmalarını görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. İkizdere Vadisi, yapımı planlanan 20 HES projesi ile yok olmayla karşı karşıya getiriliyor."
HER DEREYE
HES YAPIYORLAR
Çevre bilincinin önem kazandığı ve çevre üzerindeki hassasiyetlerin arttığı bir dönemde İkizdere'de doğanın tahrip edildiğini iddia eden Ekşi, "Neredeyse bir değirmeni ancak döndürecek suyun bile üstüne HES inşa edilmek istenmiştir. Birçok proje gerçekçilikten uzak ve amaçsızca yapılmaya çalışılmaktadır" ifadesini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.