Sosyal Medya

BÖLGEHABER

İlahiyat camii ibadete açılıyor

Sandıkçı, camide gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıldır inşaatı devam eden İlahiyat Fakültesi Camisi'nin ramazan ayında ibadete açılmasını kararlaştırdıklarını belirtti.Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Sandıkçı, ibadete açılacak olan İlahiyat Fakültesi Camisi´nin estetik olarak Türkiye´deki her cami ile yarışabilecek özellikte yapıldığını söyledi. 
    
Sandıkçı, camide gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıldır inşaatı devam eden İlahiyat Fakültesi Camisi´nin ramazan ayında ibadete açılmasını kararlaştırdıklarını belirtti. 

Camide ilk namazın yarın akşam kılınacağını ifade eden Sandıkçı, ´´Camimize resmi bir görevli atandı. Ancak ramazan ayı boyunca Süleymaniye Camisi eski imamı olan ve fakültemize öğretim üyesi olarak atanan Prof. Dr. Süleyman Mollaibramioğlu, imamlık yapacak´´ dedi. 

  

Sandıkçı, caminin estetik olarak Türkiye´deki her cami ile yarışabilecek özellikte yapıldığını kaydederek, ´´Camimizi özenle yaptık. İçi altın varaklarla donatıldı. Hatlar kufi hat ile yazıldı. Minberi el yapımı 5 bin parçadan oluşuyor. Her şeyine özen gösterildi´´ diye konuştu. 
    
Camilerin illerin kültürel değerlerinden olduğunu, bu nedenle bir ili ziyarete gelenlerin dikkatini çektiğini anlatan Sandıkçı, İlahiyat Fakültesi Camisi´nin de Rize´ye gelenlerin dikkatini çekeceğine inandığını söyledi. 
    
 
Caminin dış bölümlerinde bazı eksiklikler olduğunu, bu nedenle resmi açılışının Ramazan Bayramı´ndan sonra yapılacağını bildiren Sandıkçı, ´´Cami yaklaşık 1.5 milyon liraya mal oldu. Caminin kapalı alanlarında bin kişi aynı anda ibadet edebilir. Diğer alanlarla birlikte ise 2 bin kişiye hizmet verebilir´´ diye konuştu. 
    
Sandıkçı, Rize´de kadınların cuma namazı kılması uygulamasının pek olmadığını ifade ederek, şöyle dedi:
     ´´Camimizin üst katını cuma namazları için bayanlara tahsis edeceğiz. Bayanların cuma namazı kılması genellikle büyük şehirlerde yaygın. Camimizde yapacağımız bu uygulama ile ilimizde bayanların cuma namazlarına ilgisinin artacağına inanıyoruz. Çünkü dini açıdan cuma namazı bayanlara farz değildir. Ama kılmaları faydalıdır.´´

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.