Sosyal Medya

BÖLGEHABER

ESEN GİTTİ,ŞARBAK GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül, Valiler Kararnamesini onayladı. Rize Valisi Esen merkeze alınırken yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zekeriya Şarbak atandı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Valiler Kararnamesini onayladı.
Gül'ün onayladığı kararnameyle 12 ilin valisi merkeze çekilirken, 15 ile yeni vali ataması yapıldı.

Rize Valisi Kasım Esen'in yerine İçişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Zekeriya Şarbak getirildi.

İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nun imzasından sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı ve Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan atama kararnamesindeki yeni görevlendirmeler şöyle:

HAKKARİ: Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Muammer Türker

ERZİNCAN: Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir

KİLİS: Bursa Yıldırım Kaymakamı Turhan Ayvaz

SİNOP: Konya Karatay Kaymakamı Mustafa Hakan Güvençer

MARDİN: İstanbul Avcılar Kaymakamı Hasan Duruer

ISPARTA: Çankırı Valisi Ali Haydar Öner

ÇANKIRI: Isparta Valisi Şemsettin Uzun

ESKİŞEHİR: Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar

BARTIN: Merkez Valisi Halil Işık

RİZE: İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zekeriya Şarbak

ÇANAKKALE: Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdulkadir Atalık

AKSARAY: Sakarya Valisi İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Alimoğlu

BİTLİS: Hukuk Müşaviri Nurettin Yılmaz

YALOVA: İstanbul Sarıyer Kaymakamı Mehmet Ersoy

ELAZI?: Mülkiye Başmüfettişi Muammer Erol Elazığ.

Merkeze çekilenler

Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Erzincan Valisi Ali Güngör, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Rize Valisi Kasım Esen, Sinop Valisi Zeki Şanal, Aksaray Valisi Sebati Buyuran, Bartın Valisi İsa Küçük, Yalova Valisi Yusuf Erbay, Kilis Valisi Nevzat Turhan, Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu.

Zekeriya Şarbak Kimdir?
Vali Kasım Esen'in Merkez valiliğine atanması sonrası Rize Valiliği görevine getirilen İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zekeriya Şarbak 1984 yılında Aydın Valiliğinde Kaymakam adayı olarak göreve başladı.

1987 yılında Bolu'nun Seben kaymakamlığına atanan Şarbak, 1992 yılında Erzurum Karaçoban kaymakamlığı görevinde bulundu.

1994 yılında Mülkiye Başmüfettişi olarak Teftiş Kurulu Başkanlığına atanan Şarbak, 2003 yılından bu yana İçişleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptığı belirtildi.

CHP, Şarbak hakkında suç duyurusunda bulunmuştu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Oyan, 2004 yılında Zekeriya Şarbak hakkında suç duyurusunda bulunmuştu...

Oyan, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Şarbak arasında geçen konuşmanın suç duyuru olarak kabul edilmesini talep etmişti.

Oyan'ın soru önergesinde, ?İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina'nın daha cenazesi kalkmadan, Abdülkadir Aksu ile Müsteşar Yardımcısı Zekeriya Şarbak'ın farkına varmadıkları bir televizyon mikrofonunun önünde yaptıkları görüşmede, Şarbak Aksu'ya, AKP'nin azınlıkta olduğu İzmir Belediye Meclisinde'bir şeyler' yapmayı öneriyor, Bakan da 'kulis yapın bakalım' sözleri yer aldığı belirtildi.

İŞTE O SUÇ DUYURUSUNDA YER ALAN KONUŞMA
Abdülkadir Aksu ve Zekeriya Şarbak'ın arasındaki konuşma şöyleydi:

ŞARBAK: Bakanım, bu İzmir'de belediye başkanlığına yeni birisi seçilecek ya. Ilımlı bir CHP'linin seçilmesini sağlayabiliriz.

AKSU: Nasıl sağlayacağız? CHP'nin kendi örgütü orada.

ŞARBAK: Onlar da kendi aralarında şey... Onları da bölüp şey yapmak mümkün. Narlıdere Belediye Başkanı falan var. Onlar da Burhan Özfatura'nın eski İzbeton Genel Müdürü. Desteklenebilir.

AKSU: Kulis yapın bakalım.

ŞARBAK: Çünkü o Cemil, Buca muca hepsi AKP'li ya, Konak'ı da tesir altına alabilirler. Kurtarabilirler gibime geliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.