Sosyal Medya

PERİ MASALI GİBİ DO?DU EFSANE

Trabzonspor'un efsane Başkanı Şamil Ekinci'den çarpıcı açıklamalarEKİNCİ: "Eğer şampiyonluğu istiyorsan, önce başarının alt yapısını hazırlanmalı sonra beklenmeli. Şampiyonluk böyle gelir. Birlik ve beraberlik olmazsa olmazdır"

HABERCİZSE DO?AN EFSANE
Şamil Ekinci..Trabzonspor'u 4 kez şampiyon yaparak, adını kulübün tarihine altın harflerle yazdı. Kırşehir'de başlayan hayatının en özel anları Trabzon'a gelişi ile başladı. İş için geldiği Trabzon'da ailece kalmaya karar vermeleri bir anlamda Trabzonspor'u 'dev bir çınar' haline gelmesindeki en önemli kilometre taşıydı. Habersizce yönetici yapılınca Trabzonsporlu günleri başlar. Sonra asbaşkanlık ve sonunda 1975'te başkanlık koltuğuna oturur. İlk yılda gelen şampiyonluk. Ve 5 yıla sığan toplam 4 şampiyonluk ile Trabzonspor'da 'efsane başkan' sıfatını aldı. İşte bir devin doğuşunu sağlayan Ekinci, Trabzonspor'un dününü, bugününü ve yarına dair önemli mesajlar verirken, şampiyonluk için de sabır ve birlikteliğin şart olduğunun altını çizdi.
Şimdi söz efsane başkan Ekinci'de
PERİ MASALI GİBİ GÖNLÜMÜZDE
"İlk şampiyonluk öncesi camiada müthiş bir birlik ve kaynaşma vardı. A'dan Z'ye lige çıktığımız ikinci yılda şampiyonluğa dair başarının alt yapısını hazırladık. Ama aklımızdan buna rağmen o zaman şampiyonluk geçmiyordu. Ama gönlümüzde bunu bir peri masalı gibi olmasını çok istiyorduk ve başardık. Şimdi de şampiyonluk gelir ama önce bunun alt yapısını oluşturmalısın ve sonra beklemelisin. Birlik ve beraberlik başarının 'olmazsa olmazıdır' Bunları hazırlamadan şampiyonluğu beklemek ve istemek yanlış"
LAF İLE BÜYÜK OLUNMAZ
"40 yılda bu büyük başarıları yaşayan Dünya'da takım yoktur. 6 şampiyonluk, sayısız kupalar sığdı bu kısa maziye. Büyüklük sıfatını, o göğsümüzdeki yıldızı hakederek taktık. Şimdi bazı Anadolu takımları '4.büyüğüz' çıkışları yapıyor. Önce onlar 'Şampiyonluğa oynuyoruz" diyebilme cesaretleri olmalı. Ben hiçbiri böyle bir takımdan böyle bir hedef duymuyorum. Ama biz söyleyebiliyoruz, bu Trabzon futbolu vurduğu damganın gerçeğidir. Öyle laf ile büyüklük olunmaz. Bir şampiyonluk kazansınlar, sonra konuşsunlar"


Trabzonspor'u 4 kez şampiyon yaptı

Futboldan hiç
anlamazdım!

"Aslen Kırşehir'liyim ama kendimi artık Trabzonlu gibi hissediyorum. 1961 yılında iş için Trabzon'a ailece geldik. Sonra burada kaldık. Trabzonspor'a girişim istemeyerek oldu. Benden habersiz yönetime yazılmışım. O zaman futboldan hiç anlamazdım. Bana 'topu bomba diye karakola getirir" diye espri yaparlardı. Ancak yönetime girdikten sonra futbola kanım kaynadı. Burada kulüpteki aile ortamının etkisi vardı. Sonra 1975'te başkan oldum ve 5 yılda 4 şampiyonluk yaşadık."


Ne iyi ne kötü

TECRÜBE EKSİKLİ?İ
"Trabzonspor'un şuanki yönetimi için kötü diyemiyorum. Ancak iyi de diyemem. Sivasspor maçında yaşanan olaylarda ve Ersen Martin transferinde yaşananlar bir tecrübe eksikliğidir. Eğer yönetim gerektiğinde Trabzonspor'da söz sahibi ve bilgili insanların fikirlerine danışsa bu hatalarda yapılmaz"


Tepeden inme başkan olmadım

İÇİNİ BİLMELİ
"Trabzonspor'da başkanlık koltuğuna oturana kadar yöneticilik yaparak, kulübün içini iyice öğrendim. Koltuğuna büyük bir tecrübe kazanmış şekilde oturdum. Şimdi de yönetime talip olanların bu yolu izlemesi gerekiyor. Önce yönetici olarak kulübün içine girip, Trabzonspor'u iyi tanımalılar. Böyle olmazsa, tecrübesizliğin getirdiği hatalar çok olur"
PARALI BAŞKAN
"Trabzonspor'da artık şu illede paralı başkanlık takıntısı bitmeli. Tabi ki maddi güç önemli ama paralı başkan olması, başarının geleceği tezine inanmıyorum. Önce yönetici veya başkanlar belli bir süre görev yapıp kulübü tanıyacak. Ardından başkanlığa düşünenler kongreye gelirken, 5 yıllık bir plan ve proje ortaya koyarak gelmeli. Bu şarttır"
HERKESİN PAYI VAR
"Trabzonspor başarısız olduğunda bunu yönetime, hocaya veya futbolculara yüklemek, doğru değil. Eğer ortada bir başarısızlık varsa, bunda camianın her ferdinin sorumluluğu vardır. Başarılı olduğumuz dönemlerde herkes Trabzonspor için çalışırdı. Bu birlikteliği yakalamamız, başarının gelmesi yolunda önemli bir adım olacaktır"


Trabzon'dan kopamam

"Trabzonspor'a tam 6 yıl sonra geldim. Gerçekten inanılmaz bir duygu. Eski günleri hatırlamak ve dostları görmek beni çok duygulandırdı. Artık bu kadar ara vermeyi düşünmüyorum"

"Trabzon'a aşırı duyarlı bir insan. Bir insan için onur verici bir durum. Buraya dışarıdan gelen kolay kolay kopamıyor. Trabzon bir cazibe merkezi. İnsanı etkiliyor ve ondan kopamıyorsun"


Şampiyonluğun
sırrı 7+4'te gizli

"Trabzonspor kadrosunun çekirdeği Trabzonlu oyunculardan olmalı. Sahadaki 11'in en az 7'si Trabzonlu olmalı. Böyle başarılı olduk ve yeni şampiyonluğun da bu anlayışla geleceğini düşünüyorum"
"Trabzonspor mutlaka öze dönmeli. Trabzon efsanesinin kaynağı bu. Yönetimden takımına kadar bu öze dönüş gerçekleşmeli. 24 yıl geçtiğine göre yapılması gerekenin bu olduğu gün gibi ortada artık"

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.