Sosyal Medya

Trabzon Dernekleri Federasyon'undan Çanakkale şehitliklerine ziyaret

Trabzon Dernekleri Federasyonu "Federasyon Gençlik Kolları " organizasyonunda ve Bahçelievler Belediyesi Belediye Başkanı Sayın Osman Develioğlu'nun desteği ile,19 Nisan 2008 de 6 otobüs ile 300 kişilik Çanakkale şehitliklerine ziyaret seyahati gerçekleştirildi,
Federasyon çatısı altında birleşen derneklerimizin ve Trabzon gençliğinin tanışması, kaynaşması, milli şuur ile teçhiz edilmesini amaçlayan organizasyon çok faydalı oldu.
Tarih Kitaplarımızda birkaç sayfa bilgi ile geçiştirilen Çanakkale "Boğaz" savaşları, anlatılmaz yaşanır tabiriyle, 250 bin vatan evladının Şehit olduğu, hangi taşı kaldırsan altından ya mermi kalıntısı yada şehit kemiklerinin fışkırdığı topraklarda yere basmaya bile utandığımız bir ruh hali ile gerçekleşen gezimizde milli manevi kazanımlarımız çok oldu.

Çanakkale için söylenebilecek en doğru, en veciz, en acı sözü Gelibolu sırtlarına yazmışız zaten,
DUR YOLCU BİLMEDEN GELİP BASTI?IN BU TOPRAK,
BİR DEVRİN BATTI?I YERDİR
Evet Çanakkale savaşları altıyüz yıllık imparatorluğumuzun bittiği yerdir.

Olaylara bu açıdan bakmak, en doğru bakış olduğuna inanıyoruz.
Batı dünyasındaki, Dost bildiklerimizle, düşman bildiklerimizin kol kola olduğu bu savaş, aslında 6 asırlık imparatorluğumuza kastedilme projesi olduğunu 90 yıl sonra daha iyi anlamış oluyoruz.

Gezi esnasında İstanbul kaosunda tanışma fırsatı bulamayan genç Trabzonlular yeni dostluklar edindiler.
Federasyonumuz gelecekte kültürel gezi proğramlarına yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarıyla devam edecektir.
Emek verenleri buradan tekrar kutluyoruz.

18 Nisan 2008 Çanakkale şehitliği gezimiz, bu konuda millet olarak çok  duyarsız olduğumuzu, Çanakkale harbinin ehemmiyetini anlayamadığımızı, anlayanlarımızın feryatlarının ise duyulmadığına şahit olduk.
    Her köşe başında karşımıza çıkan basma kalıp  düşünceler , Tarihsel ihmallerin "AYIP" kategorisinde , "Kol kırılır yen içinde",  felsefesinden yola çıkılarak gerçeklerin konuşulmamasının, tarihte birilerinin ayıplarının ilgisiz kişilerce bu gün örtülmeye çalışılmasının bize ne kazandırdığını düşünme fırsatı verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.